hit
counter

B2B & B2C

Matrix ERP Sistemleri ticareti A’dan Z’ye bilir ama “e” kısmının bizde yeri ayrıdır. İster bayi ağınızı yönetin , ister son kullanıcıya ulaşın; her türlü e-ticaret işleminizi Matrix üzerinden kolaylıkla ve keyifle yapabilirsiniz.

 

E-Ticaretin Önemi

 

Öncelikle internetin hayatımıza girişi ve kullanımının her geçen gün artması ile hayatımızda sosyal yaşantımız, alışveriş alışkanlıklarımız başta olmak üzere birçok şeyi değiştirmiştir. Ayrıca internet sayesinde dünya üzerinde on binlerce dolar milyarderi çıkmasına sebep olmuştur. Özellikle son on yılda ortaya çıkan veriler bu platformun ne kadar hızlı büyüyen, ayrıca geleceğin sarsılmaz iş modeli olacağının da kanıtıdır. Ülkemizde yapılan anketlerde çıkan sonuçlar çok dikkat çekici. Cevapların %77 si keşke yıllar önce e-ticarete atılsaydım olmuştur

E-Ticaretin Geleceği

Dünyada e-ticaretin normal perakendeye oran ortalaması %7,1 iken ülkemizde bu rakam son on yılda 50 kat artarak %2,1 lere kadar çıkmıştır. Bu artış arpadaki en büyük artış ve gelişim göstergesidir. Araştırmalar, alışkanlıkların değiştiği eğilimlerin sanal pazarlara yöneldiğini 2022 yılında bu artışların ortalama %15 seviyelerine çıkacağını göstermiştir. Bu artışın ülkemizdeki mali değeri 300 milyar TL dir. Fakat unutulmamalıdır ki dijitalleşen dünyamızda yeni yetişen nesillerin %85 i potansiyel birer internet kullanıcısıdır.2025 yılından sonraki göstergeler sanal pazarların perakende de oranının %35 seviyelerine çıkacağını gösteriyor. Bu oranın ülkemizdeki mali karşılığı ise katrilyon seviyelerinde olacaktır.

Neden E-Ticaret

  • E-ticaret ile müşterilerinize sunduğunuz ürün sayısı artar
  • E-ticarette kira derdiniz ortadan kalkar.
  • Vergi, enerji ve personel giderleri minimuma iner
  • Stokunuzda olmaya ürünü satabilirsiniz. Bu şekilde stok maliyeti derdi
    yaşamazsınız.
  • Tüm Türkiye ve dünya potansiyel müşteriniz haline gelir
  • Gelinen noktada tüm altyapıda(web sitesi, muhasebe programları, e-ticaret sitesi, ödeme altyapısı ve banka entegrasyonları)anahtar teslim hizmetlerini düşük maliyetler ile alabilirsiniz

 

E-TİCARETTE YAZILIMIN ALTYAPISININ ÖNEMİ

matrix erp 11
matrix erp

İnternet teknolojisinin getirdiği yenilikler, işletmeler arası e-ticarette kullanılan mevcut teknolojileri daha basit ve daha kullanışlı hale getirmeye zorunlu tutmuştur. İnternetin sınır tanımayan erişim kapasitesiyle gelen kitlelere kolay ulaşım iş modelleri ve daha düşük maliyetli alt yapısı sayesinde geleceğin iş modellerinde temeli oluşturmaktadır.

İnternetin erişim ağından, işlem hızından düşük maliyetinden, tedarik ve dağıtım zincirinde sağlanan kolaylıklardan önemli kazanımlar elde ederken şirketlerin yazılım altyapıları ve güvenlik gereksinimlerimde olmazsa olmaz duruma gelmiştir.

Bu rekabetçi ortam, işletmeleri pazarlama, satış ve ürünün müşteriye teslimine kadar maliyet ve zaman kullanımını azaltacak yeni yardımcı programlar geliştirmeye zorlamıştır. Bu adımları satış sekmesi ile bitirmekte mümkün değildir.

Satış sonrası hizmet, iade değişim konularında muhasebesel külfetleri beraberinde getirmektedir. Ucuz ve kaliteli ürün arz’ı ile bitmeyen bu işlemler sinsilerinde başarınızın temelinde muhasebe ve güvenlik alt yapınızın belirleyici olduğu kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Ticaret Artık Elektronik Ticarete Neden Geçiyor?

 

Şirketler ürün ve hizmetlerinden memnun kalan müşteriler yaratmanın önemini ve değerini giderek artan biçimde anlamaktadırlar. Aldıkları mal ve hizmetlerden memnun olan müşteriler hem sadık müşteriler olarak yeni alımlarını o şirketten yapmakta hem de memnuniyetlerini çevrelerindekilerle paylaşarak şirketlere yeni müşteriler kazandırmaktadır. Zincir markaların yapmış olduğu reklam harcamaları küçük çaplı girişimciler için ne kadar göz korkutucu olsa da toplam maliyetlerin getirdiği zorluklar ürün satışında Kobiler için fırsat yaratmaktadır.

Bir baba ve tüketici olarak başımdan geçen bir olayı sizler ile paylaşmak isterim

Oğluma alacağım tablet için birkaç zincir mağaza gezdim. Görseli aynı olan ürünlerin farklı fiyat ve özelliklerde olduğunu görünce kafam karıştı ve alımı mağazadan gerçekleştirmedim. Ofisimden ürünleri sanal pazarda karşılaştırdım ve alternatiflerimi belirledim. Akşam evimden oğlumun da fikrini alarak siparişimi verdim. Bir gün sonra ürün adresime geldi. Ben de artık kitlelerin günden güne dâhil olduğu internet yani sanal Pazar müşterisi oldum. Günden güne büyüyen bu pazar geleceğin yegâne hizmet modelidir.